חיזוק ושיקום מבנים ישנים
בשל מצוקת הדיוק בארץ ומיעוט המגרשים לבנייה נולד טרנד חדש של שיקום מבנים ישנים על מנת לשפץ אותם ולהוסיף יחידות דיור כדי למכור או להשכיר אותן. גם ממשלת ישראל מעודדת יזמים באמצעות תוכנית תמ"א 38 לחזק ולשפץ מבנים ישנים בפני רעידות אדמה בתמורה לשורת הטבות ותמריצים כמו הוספת קומה או שתי קומות ומכירת הדירות החדשות כרווח נקי ליזם, כאשר גם הדיירים מרוויחים מהצטרפות לפרויקט כיוון שהם זוכים לשיקום המבנה, להחלפת תשתיות, ללובי חדש, לחניות, למרפסת שמש וממ"ד ועוד. עם זאת, חשוב לפנות רק לחברה מקצועית המתמחה בתחומי חיזוק ושיקום מבנים ישנים כיוון שהעבודה דורשת ניסיון רב, ציוד מתקדם ושיטות עבודה מתקדמות וחדשניות, בהתאמה לכללי הבנייה המחייבים.


שיקום מבנים ישנים ומבנים היסטוריים


יש להבדיל בין חיזוק ושיקום מבנים ישנים ובעלי חשיבות היסטורית לבין חיזוק מבנים ישנים בפני רעידות אדמה במסגרת פרויקט תמ"א 38. יש בארץ אלפי מבנים שאינם עומדים בתקן המחייב נגד רעידות אדמה, לכן ממשלת ישראל מעודדת את היזמים והדיירים במבנים אלה להצטרף לתוכנית המתאר תמ"א 38 וליהנות משורת תמריצים משתלמת וכדאית. הדיירים נהנים מתוספת בנייה לדירתם ומעלייה משמעותית בשווי הנכס, כמו גם משיפור משמעותי באיכות החיים כיוון שהקבלן המבצע נדרש להוסיף מעלית, ממ"ד ומחסן לכל דירה, לשפץ את חזית המבנה, לבצע עבודות פיתוח סביבתי, להוסיף חניות לרכבים, לבנות לובי חדש ומרשים ועוד.

חיזוק ושיקום מבנים ישנים בהתאם לתקנות הבנייה


חיזוק ושיקום מבנים ישנים והיסטוריים נדרש כדי לשדרג את סביבת המגורים, וכדי לשמור על ההיסטוריה ולטפח את השכונה בה נמצא המבנה. שיקום מבנה ישן מחייב ידע מקצועי בתחום כיוון שיש לפעול לפי תקנות מחייבות ובשיטות עבודה מסורתיות. בשנים האחרונות ניתן לראות מבנים ישנים רבים העוברים עבודות שיקום למען החזרת עטרה ליושנה, וכדי לשמור על המבנים החשובים מבחינה היסטורית ולשמירה על ערכי מורשת. עבודות חיזוק ושיקום מבנים ישנים מאפשרות לציבור בארץ ליהנות ממראה ייחודי של מבנים חשובים, ובמקום מבנה ישן המט לפול ומסוכן להולכי הרגל, נהנים ממבנה משופץ ומרהיב ביופיו, עם פיתוחים מרשימים, מראה יוקרתי וייחודי, והיסטוריה עשירה מאחוריו.